Benhamo rato iliuzija: o kokią spalvą matote jūs?  (Skaityti 1667 kartai) Spausdinti

1 B


Vanesa  Birželio 16, 2014, 18:21:52Į šį ratą, kai jis sukasi, kurį laiką pažiūrėjus įdėmiau, išvysite ne baltą ar juodą, o kokią nors kitą spalvą. Bet įdomiausia tai, kad kiekvienas pamato kitokias spalvas – geltoną, žalią, rečiau – raudoną. Būna ir tokių, kuriems kita spalva nepasirodo. Benhamo rato testo rezultatai mokslininkus glumina jau ne vieną dešimtmetį: jie neranda paaiškinimo, kodėl iliuzija sukelia skirtingus pojūčius.

Iliuzija pavadinta žaislų gamintojo iš Esekso (Jungtinė Karalystė) Charleso Benhamo garbei – jis tą ratą ir sukūrė. Jam sukantis, skirtingose jo srityse pasirodo neryškios spalvų juostelės, vadinamos Fešnerio spalvomis. Kuo rato sukimosi greitis didesnis, tuo spalvų efektas ryškesnis. Vaizdinio spalvines savybes gali pakeisti ir rato pasukimas į kitą pusę.

Viena iš hipotezių, kodėl žmonės mato skirtingas spalvas – kiekvieno žmogaus akies receptoriai į raudoną, žalią ir mėlyną spalvą reaguoja nevienodai. Akies tinklainė sudaryta iš dviejų šviesai jautrių receptorių tipų – kūgelių ir stiebelių. Kūgeliai svarbūs spalviniam regėjimui ir matymui ryškioje šviesoje. Jie būna trijų tipų: vieni jautresni mėlynai, kiti – žaliai, treti – raudonai spalvai.

„Visai gali būti, kad Benhamo rate matomos spalvos yra tam tikrų tinklainėje ir kitose regėjimo sistemos srityse vykstančių pokyčių rezultatas, – samprotauja Vašingtono universiteto mokslininkai. – Pavyzdžiui, besisukantis ratas kaimynines tinklainės sritis gali aktyvuoti skirtingai. Kitaip tariant, juoda ir balta disko dalis stimuliuoja skirtingas tinklainės dalis.“

Kita fenomeną aiškinanti hipotezė – kūgeliai, priklausomai nuo savo tipo, reaguoja nevienodos trukmės laikotarpį. Tai reiškia, kad ratui sukantis baltos sritys aktyvuoja visų trijų tipų kūgelius, o juodos juos slopina. Juodos ir baltos spalvų eiliškumas sukelia tam tikrą disbalansą, nes skirtingo tipo kūgeliai reaguoja ne tiek pat laiko.

Nors šios hipotezės fenomeno kaip reikiant nepaaiškina, Benhamo ratas medicinoje naudojamas kaip testas, kuriuo nustatomi regėjimo sutrikimai.

Išbandyti Benhamo disko testą, reguliuojant sukimosi intensyvumą ir kryptį galima čia: http://www.michaelbach.de/ot/col-Benham/index.html

Šaltinis: www.balsas.lt

Prisijungęs


Fasiras  Gegužės 21, 2015, 20:38:06

Man centre auksinė, o iš kraštų mėlyna, kartais žalia pablykčioja. įdomu, kodėl taip yra, nors mano būtent šios trys spalvos yra mėgstamiausios :)

Prisijungęs


nenustatytas21  Birželio 18, 2015, 17:09:05

Man melynas atrodo, po to labiau i kvadrata panaseja.

Prisijungęs