Azijos filosofijoje chi, arba ch ‘i, reiškia „visą gyvenimą tekanti visatos energija“. Senovės kinai ją dar vadino „visatos kvėpavimu“ arba „kosminiu drakono kvėpavimu“. Simboliškai ji buvo vaizduojama kaip tuščias ratas, kaip či pradinė energija.
Kinų kalbos žodžio chi europiečiai negali tiksliai išversti. Taip pat nėra ir indų kalbos prana, jogos filosofijoje reiškiančio tą patį, ir japonų ki atitikmens. Tiksliausias vertimas „gyvenimo energija“, tik reikia prisiminti, kad kalbama apie kosminę gyvenimo energiją. Či apibūdina nematerialius visatos jėgos laukus, sujungiančius visa, kas egzistuoja materialioje ir nematerialioje plotmėse. Todėl kai kurie Vakarų vertėjai šią jėgą sutapatina su „dvasia“. Šių energijos, arba jėgos laukų, naudojimas yra visų metafizinių sistemų, pradedant astrologija, medicina, baigiant įvairiais meditacijos pratimais, Rytų šalyse pagrindas. Atliekant įvairius kvėpavimo pratimus, svarbią reikšmę vaidina či, arba prana, energijos sutelkimas.
Feng Shui mokyme remiamasi dviem ypač svarbiais poveikio laukais. Jie yra priešpriešiais ir geriausiu atveju darniai skverbiasi vienas per kitą. Vienas laukas vadinamas žemės lauku, arba žemės jėga, kurios energija kyla iš žemės į dangų. Kitas laukas yra dangaus laukas, arba dangaus jėga, kurios energija leidžiasi iš dangaus į žemę.
Feng Shui mokyme či neaiškinama abstrakčiai. Visada, pirmiausia įsirengiant nuosavas gyvenamąsias patalpas, kreipiamas dėmesys į darnų či tekėjimą. Jeigu name ar bute vyraus geroji „či upė“, tai žmonės tokiose patalpose jausis gerai ir nei ginčai, nei kivirčai neperžengs namų slenksčio.
Feng Shui pabrėžiama, kad svarbu nugalėti visa, kas yra nusistovėję ar sustabarėję. Juk Žemė, kaip ir kitos planetos, nestovi vietoje, jos nuolat juda ir keičiasi. Todėl ir či negali sustingti, ji vis keičiasi. Feng Shui sekėjas turi mokėti suprasti mikrokosmoso ir makrokosmoso energiją, ją valdyti. Jei tai pasiekiama, darni „či upė“ tekės tinkama vaga.
Či energija gamtoje
Kiekvienas visatos kampelis pripildytas či energijos. Tiesa, senovės kinai tikėjo, kad yra tokių jėgos laukų arba tam tikrų vietų, kur či stipresnė negu kur nors kitur. Buvo tyrinėjami ežerai, kalnai, miškai, stepės ir upės, kad būtų nustatyta, kokia či tėkmė yra tose vietose. Nustačius tinkamas vietas, buvo pradėta galvoti apie statybas.
Kinų feng Shui tradicija remiasi tuo, kad „kosminis drakono kvėpavimas“ labai savitai teka. Jis niekada nesklinda tiesia linija. Norėdamas pasinaudoti teigiama, palankia či energija, feng Shui mokytojas turi nustatyti egzistuojančius energijos šaltinius ir juos „sučiupti“. Pasak kinų liaudies išminties, reikia „atverti drakono kraujagysles“. Šis pavyzdys parinktas todėl, kad, priešingai negu Vakarų mitologijoje, Azijoje į drakoną žiūrima kaip į teigiamą būtybę. Netgi kalbama apie ypatingą „laimės drakoną“.
Darniai či tėkmei būtinas švarus ir grynas oras. Jei to nėra, energijos tėkmė gerokai sumažėja. Tas pats galioja ir toms vietovėms, kur per karšta ar per šalta arba per šlapia ar per sausa. Tokiais atvejais či negali darniai tekėti. Feng Shui teigiama, kad tokios vietos yra nepalankios. Maža to, ten, kur yra nešvaru arba labai prišnerkšta, savaime suprantama, gera či energija irgi negali egzistuoti. Šie neigiami veiksniai žudo žmogų. „Kosminio drakono kvėpavimas“ slopsta ir net pradeda kenkti. Tada įsivyrauja grėsminga aplinka.
Či energija ir žemiškasis pasaulis
Svarbiausia darnaus gyvenimo sąlyga yra nesutrikdyta či tėkmė. Jei tai užtikrinama, galima kalbėti apie kitą žingsnį: kaip sutelkti či energiją tam tikrose vietose, kad jos taptų juntamais energijos centrais. Taip neleidžiama či sustingti ir pakenkti sveikatai bei gerai savijautai. Kadangi či, kaip teigiama kinų tradicijoje, niekada neteka tiesia linija, vadinasi, ištiesintos upės, iškasti kanalai ar nesibaigiantys, tiesiai nutiesti geležinkeliai yra nepalankūs darniai či tėkmei. Tiesiomis linijomis či tėkmė labai paspartėja, o tai gali būti pavojinga. Azijiečiai tikina, kad tai, kas natūralu, nėra tiesu. Šią mintį Vakaruose savo kūrybos pradžioje paskelbė Rudolfas Šteineris (Rudolf Steiner). Beveik neribojama teritorija po atviru dangumi taip pat neigiamai veikia či tėkmę, nes ji tokiose vietose greitai išsisklaido ir tampa nevaldoma. Šiuo atveju kalbama apie šar či – kenksmingąją či jėgą.
Pagal fengšui principus puiki vietovė miestui įkurti yra vieta tarp nuolaidžių kalvų ir stačių kalnų, išraižyta mažų upeliukų ir apsodinta akį džiuginančiais, bet ne per vešliais augalais. Šis pageidavimas daugeliui miesto projektuotojų neišvengiamai kelia didelių sunkumų. Vis dėlto tinkamai suprojektuoti būtų kur kas geresnė išeitis negu „perdaryti“ dabartinę planetą. Pripažįstama,
kad daugelyje didžiųjų miestų vyrauja kenksmingoji či.
Azijos feng Shui tradicija dažnai labai drastiškai apibūdina miesto statymo tendencijas. Dauguma Europos didžiųjų miestų vadinami „mirtino kvėpavimo“ vietomis. Kaip klasikinį pavyzdį galima paminėti Los Andželą. Šiame mieste nesibaigiantys bulvarai tiesūs kaip styga, negana to, dešiniame kampe jie susikerta su kitomis visiškai tiesiomis gatvėmis. Kalbant apie atskirus namus, feng Shui mini „kenkiančias“ arba netgi „mirtinas strėles“, jei pastatai yra aštrių kampų ir jų viršūnės sminga į dangų. Taip pat ir kiti aukšti, smailūs pastatai, atitinkami jų elementai gali leisti „kenkiančias strėles“. Tai gali būti siųstuvų, satelitinės antenos, netgi autobusų stotelių stovai. Šios „kenkiančios strėlės“ veikia įvairiai. Pastatų, kuriuose įsikūrusios firmos, trūkumai gali „apnuodyti“ darbo aplinką, o pati firma, paliesta šar či, žlugti.
Vakariečiai, aukštindami savo šimtmečių pranašumą, su žmonėmis iš Rytų dažnai elgdavosi šiurkščiai ir juos įžeidinėdavo. Ypač vėlai jie pripažino rytiečių architektūrą. Kolonistai, užkariavę Aziją, įsiveržė ne tik į šių šalių žmonių pasaulį, ekonomiką ir politiką, bet ir tiesiogiai kenkė jų asmeniniam gyvenimui. Vienas ypač įtikinamas pavyzdys – tai bažnyčios ir jų bokštai, juk jie nebuvo pastatyti pagal feng Shui principus. Savaime suprantama, kad kitos kultūros žmonės jautė iš šių pastatų sklindančių „kenkiančių strėlių“ grėsmę ir buvo pažeidžiami. Panašių dramatiškų nesutarimų kilo tuometinėje Honkongo kolonijoje, kur vakarietiški daugianacionaliniai koncernai nedelsdami siekė iškelti bokštus virš biurų. Vis dėlto naujas supratimas jiems atsiėjo brangiai ir buvo skausmingas, mat už Honkonge pažeidžiamus feng Shui statybos dėsnius baudžiama didelėmis baudomis. Todėl dauguma daugianacionalinių koncernų dabar, prieš pradėdami ką nors statyti, konsultuojasi su feng Shui žinovais!
Či energija namuose
Svarbiausia či tėkmės name taisyklė skamba taip: „Jokiu būdu či energija negali būti varžoma!“ Viena svarbiausių antraeilių taisyklių nusako či tėkmės kryptį: „Či energija turi tekėti vingiuotai, ji niekada negali tekėti tiesiu keliu.“ Pasak feng Shui mokymo, visatos či, gyvenimo energija, apgaubia namą ir patenka į jį pro lauko duris. Iš čia ji teka per visas kitas patalpas ir palieka namą pro išėjimą, esantį priešingoje pusėje negu laukujės durys. Jeigu či išteka vėl pro lauko duris, tai yra blogas ženklas. Tokiu atveju susidaro sūkuriai ir trukdžiai, kenkiantys pastato darnai.
Nepaprastai blogai či energijos tėkmę veikia viena po kitos išdėstytos trejos durys. Šiuo atveju labai pagreitėja či tėkmė ir ji tampa kenksminga. Dar blogiau či energijai, kai priešais duris yra pakabintas veidrodis. Tada či energija iš karto išvejama iš namų, net nepabandžiusi susirasti tekėjimo krypties per patalpas. Feng Shui tai vadina „mirties veidrodžiu“.
Jeigu norite, kad či per visą namą darniai tekėtų, nesulaikykite jos nenaudojama patalpa, į kurią ji patektų ir išnyktų. Taip pat jai negali kliūčių sudaryti daiktai, antraip jie sustabdytų či tėkmę. Antikvariniai daiktai, seni baldai ar milžiniškos dekoracijos taip pat trukdo či tėkmei. Feng Shui mokyme galioja principas: Small is beautiful. Baldai taip pat negali būti apdulkėję, nes švara ir tvarka yra feng Shui būtini kriterijai. Kuo ilgiau nevalomos dulkės, tuo blogesnė či energija. Todėl archyvų patalpose pasijuntame labai pavargę, nors užtrunkame neilgai. Juk šiose patalpose či energijos beveik nėra!
Vieną kartą per metus jūs turite pasvarstyti, ar tikrai jums dar reikalinga sena komoda. Galbūt ji tik riogso kambario kampe ir iš lėto ryja či energiją. Jeigu jūsų namas didelis, tai turėtumėte kartkartėmis pamąstyti apie atskirų kambarių paskirtį. Ar tikrai dar nuolat plušate darbo kambaryje? Kada paskutinį kartą svečiai miegojo svečių kambaryje? Kam reikia vaikų kambario, jeigu jūsų „atžalėlė“ kaip tik baigia apsiginti disertaciją? Tokiose patalpose įklimpsta judrioji či energija, ir belieka abejoti, ar ji iš šių „sandėliukų“ išeis gyvybinga.
Apie natūralias statybines medžiagas, pradėtas naudoti šiuolaikinių architektų, buvo girdėję tik nedaugelis, o štai ši sritis feng Shui svarbi jau šimtmečius. Feng Shui pataria atsisakyti sintetinių statybinių ir apskritai visų rūšių dirbtinių medžiagų. Šios medžiagos, nesvarbu, kiek jos kenksmingos žmogui, akivaizdžiai silpnina či tėkmę name. Problemų gali kelti, pasak feng Shui, ir įrengtas kondicionierius, ir pastatyti elektriniai prietaisai. Tokiu atveju reikia elgtis apdairiai ir išmoningai.
„Kenkiančios strėlės“, kurios susidaro išorėje, gali, savaime suprantama, spinduliuoti ir tarp keturių sienų. Aštrūs stalo, spintų kampai ir kraštai gali sutrikdyti či tėkmę, o žmones išderinti ir susargdinti. Prieš pirkdami seną namą, kuriame iki šiol gyveno daug šeimų, turėtumėte būtinai atkreipti dėmesį, ar či energija dera su jumis, ar ne. Jei nedera, pažiūrėkite, ar galima, padedant feng Shui, či tėkmę suderinti. Jeigu abejojate, geriau nepirkite namo!
Žmogus nėra izoliuotas visatoje, jis įsuktas į visapusišką gyvenimo tėkmę. Jis pasiima či energiją, paskui ją vėl atiduoda. Veikiant či energijai, žmogus yra susietas su visata, o visata pasireiškia per patį žmogų. Či tėkmė yra tokia pati, nesvarbu, ar ji per namą, ar žmogumi teka, tik skiriasi jos pasireiškimas. Žmogus turi rūpintis tuo, kad či tėkmė jo kūne būtų darni, be to, jis turi padaryti taip, kad či tėkmė jo namuose būtų darniai susieta su či lauko tėkme. Jei abi tėkmės derės, vyraus gera savijauta, jeigu jos nederės, prasidės negalavimai ir ligos.
Žmogaus kūnas yra išties didesnis stebuklas, negu ligi šiol yra įrodęs mokslas. Žmogus priima energiją pro vienintelio Kūrėjo sukurtą audinį. Tai pirmiausia vyksta pro odą ir per maistą, aišku, nematerialioje plotmėje – per či. Azijos išmintis či tėkmę žmogaus kūne lygina su kraujotaka. Tam tikromis kreivėmis (meridianais) energija siunčiama kūnu, kad jis visas prisipildytų jos. Rytietis gydytojas, pripažįstantis šį supratimą ir paisantis tradicijų, niekada pirma negydys pažeisto organo ar kūno dalies, bet įsitikins, ar či tėkmė teka sava trajektorija, ar galbūt ji yra pažeista. Tekant energijai trajektorijomis, didžiulė reikšmė tenka septyniems taškams, kitaip sakant, kūno energijos centrams. Šie septyni energijos centrai Rytų tradicijoje vadinami čakromis.
Galvoje yra viršugalvio, dar vadinama karūnos, čakra. Žemiau yra kaktos čakra, prie gerklų — gerklės čakra. Krūtinės viduryje yra širdies čakra, po ja — saulės rezginio čakra. Bambos srityje yra bambos čakra, genitalijų lygyje yra pagrindinė – stuburgalio — čakra. Stuburgalio čakra yra lytinės galios centras ir teikia grožio bei patrauklumo, jei či energija teka darniai. Bambos čakra reguliuoja fizinę sveikatą. Susirgus šis centras sumažėja, nes susilpnėja ir či energijos tėkmė. Saules rezginys yra itin jautrus ir labai stipriai sugeria energiją iš aplinkos. Taip pat jis atspindi vidinę žmogaus būseną. Nervingumas, jaudulys (vadinamasis „drugelių plazdėjimas pilve“) pasireiškia per šį centrą. Širdies čakra atskleidžia žmogaus jausmus. Mielo, jautraus ir pasiaukojančio žmogaus širdies čakra pripildyta či energijos. Gerkles čakra susijusi su bendravimu. Jeigu ji pilna či energijos, žmogus gali tapti gabiu dainininku ar oratoriumi. Kaktos ir viršugalvio čakros – tai tie du centrai, per kuriuos išsilavinęs, subrendęs žmogus semiasi energijos iš dangaus. Per čia patenka į žmogų aukštesnės dvasinės galios.
Gydančioji či energijos galia
Tik nedaugeliui žmonių pasiseka išlaikyti či energijos pusiausvyrą kūne ir džiaugtis puikia sveikata. Paprastai či tėkmė yra trikdoma ir praranda pusiausvyrą. Remdamasis feng Shui principais, žmogus mokosi pats valdyti či tėkmę ir panaikinti atsiradusias nedermės. Atliekant atitinkamus kvėpavimo pratimus, gali pavykti či energiją sutelkti tam tikrose vietose ir taip išvengti ligų, išjudinti sustingusią energiją. Išmokus valdyti či energiją, galima gauti tokių įgūdžių, kokius turi Azijos kovų meistrai. Šiuo atveju kalbama ne apie paslaptingas galias, o tik apie visišką či energijos valdymą. Taigi galima puikiai valdyti kūną, kaip tai daro jogai, samurajai ar karatistai.
Vakarų šalys su či energijos mokslu pirmiausia susipažino pradėjusios taikyti akupunktūrą. Netinkamai elgiantis, tiksliau, netaisyklingai maitinantis, patiriant psichinį stresą, vartojant narkotikus ir t. t., gali būti užkertamos, užkemšamos ir net nutraukiamos či energijos trajektorijos kūne. Akupunktūros specialistas meistriškai atkemša svarbiausius trajektorijų taškus ir be skausmo priverčia tekėti či, kad iš naujo pažadintų energiją. Todėl visiškai pagrįstai akupunktūros specialistas gali būti pavadintas „feng Shui medicinos žinovu“. Ci energija netrukdomai gali vėl tekėti žmogaus kūnu savo trajektorijomis, tai kelia gerą nuotaiką ir teikia puikią savijautą.
Jau senovės Kinijos išminčiai žinojo, kad vidinis ir išorinis pasauliai vienas su kitu labai susiję. Net apdairus feng Shui taikymas, renkantis, kuriant aplinką ir gyvenimą, negali sukliudyti, kad nesusidarytų kenksmingoji či energija, kai vidinis pasaulis nuolat užteršiamas blogomis mintimis. Kiekvienas dėmesingas fengšui mokytojas visuomet atkreips jūsų dėmesį į tai, kad teigiamas mąstymas, meditacija ir atida, jums norint ir pageidaujant, padės vidinį pasaulį išlaikyti tyrą ir darnų. Taip jūs sustiprinsite puoselėjamą či energiją ir neįeisite išsikeroti neigiamai či energijai, kuri per trumpą laiką stipriai pablogintų jūsų nuotaiką ir savijautą. Siekite vidurinio kelio. Savo gyvenimą sukurkite darnų ir visas energijas laikykite sveikos pusiausvyros.
Pagal Peter Mitchel „Feng Shui „