„Žinia apie ištakas yra kelio esmė“, kadaise rasė išminčius Laodzi savo šedevre „Tao the King“. Ši pradžių pradžia kinams buvo či — pirminė energija. Simboliškai ši pradžia buvo vaizduojama kaip tuščias ratas. Vėliau toje tuštumoje atsiranda taškas — pirminė visatos sėkla. Nuo dabar pirminė tuštuma keičiasi. Gyvybė ištrykšta iš būties tamsos ir pradeda vystytis. Prieš tai buvusi tuštuma pradeda įgauti tam tikrų savybių. Šioje visų būtybių pradžios stadijoje išryškėja du energijos Laukai, senovės Kinijoje vaizduojami kaip šviesioji ir tamsioji apskritimo pusės. Kadangi tiesia linija ar tiesiai padalytu apskritimu negali tekėti darni či energija, turėjo įvykti kitų pasikeitimų. Abi pirminės energijos, jau šimtmečius vadinamos in ir jang, dangaus ir žemės keliais, turėjo pradėti darniai vingiuotai judėti. In ir jang turėjo persipinti viena su kita, pasikeisti energija ir vaisingumu. Taip ir įvyko.
Šio proceso rezultatas yra vienas seniausių žmonijos simbolių, abiejų energijų in ir jang ženklas — vyriška lytis / moteriška lytis, dangus / žemė, šviesa / tamsa. Priešybės, kurios gali arba darniai papildyti viena kitą, arba kovoti viena su kita. Be abejo, feng Shui menas pritaria darniam vientisumui.
Priešybių kova ir bandymas priešingas jėgas sutaikyti yra žmonių kultūros palikimo dalis. Nesvarbu, ar priešybės yra šviesa ir tamsa, dangus ir pragaras, ar gėris ir blogis, nuo pat pradžių jos kūrė gyvenimą šiame pasaulyje. Netgi gamtoje egzistuoja šie poliai: diena ir naktis, šaltis ir karštis, žiema ir vasara. Visas gyvenimas vyksta keičiantis priešybėms. Geriausiu atveju in ir jang yra lygios. Jei ko nors in arba jang trūksta, tai iš karto in ar jang perteklius pereina į kitą pusę. Abi energijos turi kitos pusės sėklą, todėl jos niekada negali išnykti, priešingai, jos nuolat dauginasi.
In ir jang atspindi visą būtį, visą visatos gyvenimą. Kinų rašmenys labai apgalvotai išreiškė šią in ir jang visapusišką priešybę. Abu ženklai vaizduoja saulės šviesos kritimą ant kalvos. Tuo metu, kai viena kalvos pusė yra apšviesta saulės, kita ilsisi debesies šešėlyje. Abi ypatybės priklauso gyvenimui, tačiau išreiškia visiškai skirtingą būtį. Remiantis šiomis priešybėmis, in pradas nuo pradžių siejamas su šešėliu ir tamsa, jang – su šviesa. In atstovauja žemei, jang — dangui.
Senovės kinai pripažino, kad tam tikra prasme in savybes turi ir jang, ir priešingai. Suprantama, šie dėsningumai buvo taikomi tvarkant vyro ir moters santykius, kur poliškumas matomas kaip ant delno. Vyriškasis ir moteriškasis principas buvo ir yra in ir jang modelis. Kiekvienai moteriai būdingos vyriškos savybės, o kiekvienam vyrui nesvetimos moteriškos ypatybės. Feng Shui mokymas stengiasi abu polius suderinti, nepakenkdamas vienų ir kitų būdingoms svarbiausioms savybėms.
In ir jang poliškumas veikia ir šeimą, ir visuomenę. Žmogaus ar visuomenės mintys, besisukančios vien tik apie valdžią ar laimėjimus, neišvengiamai verčia energijų pusiausvyrą išsiderinti. Žmogus, kuris negailestingai, be užuojautos siekia asmeninės naudos, netrukus sukelia didelę nepusiausvyrą jang pusėje. Neišvengiamai turi atsirasti trūkumų in pusėje. Todėl visuomenė patiria ką nors bloga. Tai galėtų paaiškinti paprastas pavyzdys: žmogus, kenksmingas medžiagas nutekinęs į upę, be jokios abejonės, gavo iš to naudos – jo jang padidėjo. Lygiai taip pat neabejotinai jis padarė žalą visuomenei, t. y. pakenkė jos sveikatai — taigi in veikiamas neigiamai. Feng Shui teigia, kad visi žmonės turi pripažinti, jog jie yra in ir jang dalis ir niekas iš tikrųjų negali susikurti sau naudos. Kas asmeninę naudą vertina labiau nei visuomeninę, tai kada nors visatos lygybės įstatymas privers jį atsakyti. Jei dėsningumai reikiamą pusiausvyrą atkurs, tie, kurie norėjo neteisėtai gauti naudos, gali patirti skausmingą lygybės kūrimo procesą.
Nuosavame name taip pat galioja in ir jang principai. Feng Shui remiasi tuo, kad rūsyje ir kairėje namo pusėje vyrauja vyriškoji energija (jang), o dešinėje name pusėje ir viršutiniame aukšte – moteriškoji energija (in).
In yra moteriškoji visatos energija. Jai priskiriami švelnumas, ramumas ir nuolankumas. In laiduoja už Mėnulį ir Žemę. Šešėliai, tamsa ir naktis taip pat priskiriami in. In energija yra pasyvi, sunki, niūri, šalta ir nukreipta atgal. Gamtoje in puse pasikliauna vanduo ir kalnai. Kūnas, kaip ir visos organiškos formos, visa, kas materialu, priskiriamas in. Iš gyvūnų in priskiriamas tigras.
Jang yra vyriškoji visatos energija. Jai priskiriami stiprumas, iniciatyvumas ir veržlumas. Jang garantuoja už Saulę ir dangų. Šviesa, šviesumas ir diena taip pat priskiriami jang. Jang energija yra aktyvi, lengva, tyra ir nukreipta į priekį. Gamtoje jang puse pasikliauna ugnis ir slėniai. Siela, kaip ir visos smailios, geometrinės formos, visa, kas ne materialu, priskiriama jang. Iš gyvūnų jang priskiriamas drakonas.
In ir jang modelio negalima griežtai aiškinti. Tai yra nuolatinių keitimųsi modelis. In ir jang nepaliaujamai juda ir niekada nesustoja vienoje vietoje. Senovės kinų išminčiai skelbė, kad, akyliau pažvelgus, iš viso nėra nei in, nei jang. Tik didelė, įvairi visuma, tai, kas iš tikrųjų egzistuoja. Feng Shui siekia abu principus susieti. Taigi yra svarbu perteklių, kurį turi in, suvienodinti su pertekliumi, kurį valdo jang. Tai galėtų įrodyti paprastas, tačiau įtikinamas pavyzdys iš kasdienybės. Žmogus, patirdamas pernelyg daug streso, perpildo jang. Nenorėdamas pakenkti savo sveikatai, jis turi padidinti in nusiramindamas, tapdamas pasyvus ir ramus. Kitaip tariant, jis turi „išeiti atostogų“.
In ir jang kasdieniame gyvenime
Nuolatinė in ir jang energijų kaita sukelia pasikeitimų, skatina augti ir judėti. Diena ir naktis arba vasara ir žiema keičia viena kitą, taip išlygindamos savo energijas. Šis natūralus, darnus energijų žaismas negali būti sutrikdytas, antraip būtų pakenkta in ir jang pusiausvyrai žemėje. Žmogui, gyvenančiam mieste, gamtos energijos neturi ypatingos reikšmės. Gyvendamas ankštose patalpose, jis privalo išsiaiškinti feng Shui taisykles. Vis dėlto, jei namas ar butas yra gamtoje, reikėtų atkreipti dėmesį į kai kuriuos feng Shui nurodymus. Kalvotos ir miškingos vietovės spinduliuoja labai daug in energijos, o ji ramina. Jei darbo vieta taip pat yra tokioje aplinkoje, žmogus turi stengtis aplink save sustiprinti jang energiją. Kartais pakanka panaudoti saulės energiją, priklausančią jang priešybei. Jei gyvenamoji ar darbo vieta yra prie jūros, reikia sustiprinti in energiją, kad išlygintumėte vyraujančią juros jang energiją.
Feng Shui vietos ypatybes priskiria keturiems dangaus gyvūnams: drakonui, dažniausiai vadinamam žaliuoju drakonu; vėžliui, dažnai minimam kaip juodasis vėžlys; tigrui, paprastai vadinamam baltuoju tigru; ir feniksui, kuris kaip raudonasis feniksas atgimsta iš pelenų. Drakonas yra galingiausias iš visų keturių gyvūnų. Jis apibūdinamas kaip žemės či energijos judintojas, kuris sugeba šią energiją perstumti iš vienos pusės į kitą. Drakonui supriešinamas tigras, pašalinantis sunaudotą energiją. Šie abu stiprūs gyvūnai išlygina savo polius veikdami vienas kitą. Kitą porą sudaro globą siūlantis vėžlys, kuris nuolat budi, ir aktyvus, judrus feniksas, atvirai priimantis visus pokyčius. Remiantis feng Shui mokymu, idealią gyvenamąją vietą turėtų sudaryti tobulas šių keturių dangaus gyvūnų derinys. Dešiniąją namo pusę turėtų supti drakonui priskiriami nedidelių kalvelių grandinė arba neaukštas miškas. Vėžlys atstovauja aukštiems masyviems kalnams arba aukštam miškui už namo, tigrui įtiktumėte, jei kairėje namo pusėje būtų plokščių kalvelių. Priekinėje namo pusėje feniksas užbaigia kompoziciją dideliu, atviru plotu, per kurį turėtų tekėti upelis. Taip pat priekinę pusę galėtų juosti netaisyklingos formos tvora. Šio atskiriems gyvūnams priskiriamo gamtovaizdžio išeities taškas yra ne pasaulio šalių kryptys, o namo durys. Tiesa, feng Shui praktikai pripažįsta, kad tokią idealią gyvenamąją vietą sunku rasti.
Keturi dangaus gyvūnai turi įtakos ir didiesiems miestams, tik jų poveikis čia pasireiškia kitaip negu gamtoje. Mieste reikia statyti panašių į gamtos formas pastatų ir nutiesti gatves. Tam, kad tigro ir drakono či energija geriausiai galėtų tekėti, užtektų dviejų judrių gatvių iš kairės ir dešinės namo pusių. Keturių dangaus gyvūnų darnos reikia dar ir todėl, kad ji nulemia in ir jang pusiausvyrą pačiame pastate. Feng Shui mokymas teigia, kad savimi pasitikinti ir savarankiška moteris neturėtų dirbti firmoje, kurioje lauko durys yra drakono pusėje (taigi dešinėje), nes tokioje firmoje vadovaus vyrai.
Reikia pasirūpinti, kad visame name kuo geriau būtų išlygintos in ir jang energijos, tik atskiruose kambariuose turėtų vyrauti vienas iš dviejų polių. Vaikų kambaryje turėtų vyrauti jang energija, nes augančiam organizmui dažnai reikia prisipildyti šios energijos. Lygiai tas pats galioja, jei šeimoje yra ligonis. Jo kambaryje reikia sukurti jang energijos perteklių, nes ji padės sveikti. Visiškai kitaip yra miegamajame. Kadangi čia žmogus atsipalaiduoja ir ilsisi, nuolat turėtų vyrauti in energija. Kad intymus gyvenimas visiškai neatsibosti}, reikia taip pat pasirūpinti ir tam tikra jang energijos
dalimi. Ramybė ir atsipalaidavimas ilgesnį laiką gali nuteikti priešingai.
Taigi feng Shui moko tinkamai įvertinti namo vietą ir aprūpinti kambarius energija pagal jų paskirtį. Svetainėje, vaikų, darbo kambariuose ir virtuvėje turėtų vyrauti jang energija, o štai miegamajame ir vonios kambaryje, sandėliukuose — in energija. Aišku, gali būti ir išimčių. Pavyzdžiui, tas, kuris skundžiasi padidėjusiu nervingumu, savo darbo vietą pagal galimybes turėtų įsirengti patalpoje, kurioje vyrauja in energija, nes čia tikriausiai jis dirbtų našiau. Jei kenčiama nuo depresijos ar apsnūdimo, reikėtų kuo ilgiau užsibūti kambariuose, kuriuose vyrauja jang. Kadangi feng Shui teigia, jog in ir jang energijų pasiskirstymas vyksta iš viršaus į apačią, tai siūloma miegamąjį nuosavame name įsirengti viršutiniame aukšte, o kitus kambarius – pirmame aukšte.
Biurų patalpos ar firmų pastatai turėtų turėti stiprią jang energiją. Taip pat būtų naudinga veiklos teritorijas sustiprinti ryškiomis spalvomis. Atitinkama muzika teigiamai veiktų ir įkvėptų stropiai dirbti. Ilgi biuro koridoriai, nuobodžiai įrengti ir apstatyti klasikinėmis vienspalvėmis archyvinėmis spintomis, pagal feng Shui yra tiesiog mirtini. Kiekvienas, kuris nors vieną kartą valandų valandas turėjo vaikštinėti tokiais įstaigų koridoriais, galėjo tuo įsitikinti. Priešingai, pagal feng Shui kriterijus, biuras, pripildytas jang, bus šviesus, spalvingas, gerai vėdinamas ir pilnas augalų. Čia klestėtų kūrybiškumas ir paskatos veikti! Niekada biuras neturi būti bylų sandėliu. Jame turėtų būti vienas arba daugiau langų, pro kuriuos patektų saulės jang. Feng Shui siūlo darbo atmosferą pagyvinti ramia muzika. Feng Shui prekybos rūmuose ar firmose numato tokį paskirstymą: viršutiniuose aukštuose turėtų būti kuriami planai ir idėjos, o apatiniuose – praktiškai įgyvendinami.
Įdomiai Feng Shui aiškina gyvūnų laikymą namuose. Energija namuose keičiasi, kai visi šeimynykščiai išėję: kas į darželį, kas į mokyklą ar į darbą. Tyloje labai sumažėja jang energijos. Tokiu atveju siūloma laikyti naminių gyvūnų. Labai tinka šunys ir katės, nes jie, nesant šeimininkų, neleidžia per daug sumažėti jang energijai. Netgi paukščiai ar žuvytės gerokai pagerina jang. Iš esmės Feng Shui visiems namo ar buto gyventojams pataria budriai ir sąmoningai stebėti savo gyvenimą ir patiems pajusti, kada atsiranda nedermė tarp in ir jang ir či energija silpniau teka per patalpas. Jei tai pastebėjote, kuo greičiau ką nors keiskite, kad įveiktumėte šį trūkumą. Budrumas ir sąmoningas gyvenimo būdas yra viena iš Feng Shui svarbiausių taisyklių!
Pagal Pagal Peter Mitchel “Feng Shui “