JAV valdžiai nusprendus sustabdyti vyriausybės aparatą, namuose liko ir 55-ąsias veiklos metines švenčiančios Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) darbuotojai. Jei šis paralyžius užsitęs, artimiausias NASA misijas gali tekti nukelti ne vieneriems metams, praneša Slate.com.
NASA dirba per 18 tūkst. žmonių, tačiau absoliuti dauguma jų šiandien liko namuose. Nuspręsta sustabdyti visus „nesvarbius“ mokslinius darbus, tyrimus ir pasiruošimus ateities misijoms. Savo užduotis atliko tik maždaug 500 darbuotojų. Tai – žmonės, atsakingi už Tarptautinės kosminės stoties veiklą ir joje dirbančių astronautų saugumą, vykstančių misijų svarbiausi mokslininkai bei apsaugos darbuotojai.
Bet maždaug 17,5 tūkst. NASA darbuotojų liko namuose. Taigi visi žmonės, dirbantys misijose, kurios dar neprasidėjo, priversti laukti valdžios sprendimų. Šis laukimas gali kainuoti itin brangiai, nes kosmose laiko sustabdyti neįmanoma.
Pavyzdžiui, NASA mokslininkai ir inžinieriai pastaruoju metu ypač intensyviai ruošėsi naujai Marso tyrimų misijai, sutrumpintu pavadinimu MAVEN (angl. Mars Atmospheric and Volatile EvolutioN). Lapkričio 18 dieną numatoma į Marsą išsiųsti kosminį zondą, kuris tirs kaimyninės planetos atmosferą. Šiais tyrimais siekiama išsiaiškinti, kaip keitėsi Marso klimatas.
Tačiau jei darbų tęsti nebus leista ir numatytu laiku kosminis zondas nebus išsiųstas, misiją teks nukelti trejiems metams – iki 2016-ųjų. Mat Žemė ir Marsas suartėja tik kas 26 mėnesius ir būtent tada numatomas sekantis zondo paleidimui tinkamas „langas“.
Darbų atidėjimas gali brangiai kainuoti: prie misijos dirbusiems žmonėms teks susirasti naujus darbus ir liks neaišku, ar jie galės grįžti prie buvusio projekto bei kiek užtruks vėl įsivažiuoti; patį kosminį zondą teks „užkonservuoti“ ir saugoti, o tiek laikas, tiek pervežimai jautriai kosminei technikai – ne į gera.
Neapmokamų priverstinių atostogų buvo išleisti ir kiti NASA darbuotojai – neveikia institucijos interneto svetainė, nėra pranešama apie kosmoso įvykius, artėjančius potencialiai pavojingus asteroidus ir kt.
Simboliška, bet praėjus lygiai 55 metams po to, kai JAV prezidentas Dwightas Eisenhoweris įsteigė civilinę kosmoso tyrimų agentūrą, ji negali atlikti priskirtų užduočių.