Mūsų gyvenimas – įdomių įvykių ir keistų daiktų lobynas, o pasaulis, kuriame gyvename, kupinas mįslių ir paslapčių.
* Pasirodo, smegenis veikiant silpna elektros srove galima padidinti žmogaus matematinius gebėjimus, poveikis bus juntamas iki pusės metų. Tai nustačius, ateityje bus galima padėti 20 proc. žmonių, kuriuos kamuoja diskalkulija – negebėjimas mokytis aritmetikos.
* Ant žmogaus pėdos gali gyventi daugiau kaip 200 rūšių grybelių.
* Bučiuodamiesi sudeginame 2 kcal per minutę, o nusirengdami – net 8!
* Į burną elektros lemputę nesunku įkišti dėl jos aptakios kriaušės formos ir todėl, kad prasižioti lengviausia tada, kai žandikaulio raumenys iš pradžių nebuvo įtempti. Kai ta kvailystė jau padaryta, laikant lemputę burnoje žandikaulių raumenys įsitempia ir dar stipriau susispaudžia, todėl ištraukti lemputę atgal gali būti ne taip paprasta: maksimaliai išsižioti galėsite tik tada, kai žandikaulių raumenys atsipalaiduos, t.y. susičiaupę.
Išskirtiniai
* Turkijoje gyvena penkių asmenų šeima, kuri, kaip manoma, dėl genų mutacijos vaikšto išimtinai keturiomis, kaip gyvūnai. Bet tie žmonės juda ne kaip primatai (remdamiesi rankų pirštų sąnariais), o remdamiesi delnais, todėl ant jų susidarė didžiulės nuospaudos. Be to, „keturkojai“ turkai pasižymi neįprastai ilgomis rankomis ir apsieina su maždaug 100 žodžių atsarga.
* Antrojo pasaulinio karo metais Viljamas Tutas (William Tutte) iššifravo vokiečių šifravimo mašinos „Lorenz“ kodą, turėdamas vien rašiklį ir popieriaus lapą. V.Tutas niekada nematė šios mašinos ir pasinaudojo vokiečių klaida – atsitiktinai jie tą pačią šifruotę išsiuntė du kartus. Šis įvykis laikomas vienu didžiausių XX a. intelektualinių laimėjimų.
* 1992 m. grupė australų išsikėlė tikslą žūtbūt laimėti nacionalinės loterijos „Aukso puodą“ ir loterijos bilietams išleido 5 mln. dolerių (po dolerį už bilietą). Jie laimėjo 27 mln. dolerių.
* Vienas nepasiturintis Amerikos futbolo klubo „Green Bay Packers“ aistruolis nuolatos duodavo kraujo, kad už gautus pinigus galėtų nusipirkti bilietų į rungtynes. Po kelerių metų jis sužinojo, kad serga reta mirtina kraujo liga, nuo kurios galima išsigelbėti tik nuleidžiant kraujo. Pats to nežinodamas, jis visą laiką gelbėjo savo gyvybę.
* 2006 m. vienas „Coca-colos“ darbuotojas pavogė iš savo bosų gazuoto gėrimo receptą ir bandė jį parduoti kompanijai „Pepsi“. Ši ne tik atmetė pasiūlymą, bet ir paskambino į FTB bei įspėjo „Coca-colos“ vadovybę.
* 1967 m. be pėdsakų dingo Australijos ministras pirmininkas Haroldas Holtas (Harold Holt). Nuėjo pasimaudyti su draugais įlankoje ir tarsi išgaravo. Nuskęsti jis negalėjo, nes buvo puikus plaukikas, ryklių tose vietose niekad nebuvo, nusižudyti gyvenimo džiaugsmu trykštančiam premjerui nebuvo jokių
priežasčių. H.Holto kūnas taip ir nebuvo rastas. Šis dingimas įėjo į australų folklorą. Posakis „padaryti Haroldą Holtą“ vietos žargonu reiškia „netikėtai ir paslaptingai dingti“.
* Vienas nuteistas aukščiausia bausme nusikaltėlis Amerikos Džordžijos valstijoje likus kelioms valandoms iki egzekucijos bandė nusižudyti. Jis buvo išgelbėtas ir išgydytas, o po savaitės nuosprendis jam įvykdytas.
* Vienas japonų biržos makleris per 8 darbo metus savo pradinį 13 600 dolerių kapitalą padidino iki 156 mln., bet ir toliau maitinasi beveik vien pigiais greitai paruošiamais makaronais.
Tradicijos
* Manoma, kad tradicija važiuoti į povestuvinę kelionę – liekamasis papročio „grobti nuotaką“ reiškinys, kai jaunavedys su pagrobta žmona turėdavo tam tikrą laiką slapstytis, kad išvengtų susidorojimo, kuriuo grasindavo žmonos giminaičiai.
* Meksikoje mėginimas pabėgti iš kalėjimo nelaikomas nusikaltimu, nes pagal vietos įstatymus kiekvieno žmogaus noras būti laisvam yra natūralus ir pagrindinis.
* Frazei „laikraščio antis“ yra jau 300 metų. XVII a. pabaigoje vokiečių laikraščių redaktoriai, spausdindami sensacingas, bet nepatikrintas medžiagas, paraštėse pažymėdavo NT, o tai reiškė „nepatikrinta“ (Non testatur). Tariant šis „en te“ skambėjo kaip vokiškas žodis „Ente“ – antis. Taip paukštis buvo pradėtas tapatinti su žurnalistų melu.
* Marcipanas buvo išrastas seniausioje Europoje – Talino rotušės vaistinėje. Apie tą vaistinę žinoma tiek, kad 1422 metais ji priklausė jau trečiajam savininkui! O tos vaistinės pameistrys Martas 1441 metais maišydamas vaistus sugalvojo marcipano receptą (ital. marzpan – Marto duona). Įdomu, kad marcipanas – sumaltų į miltus migdolų ir cukraus pudros mišinys – vaistinės lankytojams buvo siūlomas kaip vaistas nuo psichinių negalavimų.
* Žodis „nikotinas“ yra kilęs iš Prancūzijos pasiuntinio Portugalijos rūmuose Žano Niko (Jean Nicot) pavardės. 1560 m. karalienei Kotrynai Mediči jis atsiuntė truputį tabako, rekomenduodamas jį kaip vaistą nuo migrenos. Augalas nuo jo pavardės lotyniškai buvo pavadintas Nicotiana tabacum, o XIX a. pradžioje iš jo išskirtas alkaloidas – atitinkamai „nikotinu“.
* Užtrauktuko, be kurio daugelis jau negali įsivaizduoti drabužio, išradėjas iš tiesų bandė palengvinti batų užsegimą. Laikoma, kad užtrauktuką 1893 m. išrado amerikietis Vitkombas Leonardas Džadsonas (Whitcomb Judson), ir jis iš pradžių vadinosi „įrenginys batams uždaryti ir atidaryti“. Tačiau tas „įrenginys“ buvo baisiai nepatikimas, o dar ir sudėtingas gaminti. V.Džadsonui teko prašyti partnerių pagalbos, ir jų pastangomis buvo sukurta nauja konstrukcija, 1923 m. ji sulaukė trokštamo pripažinimo.
Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“