Skausmu vadiname fizinę arba dvasinę kančią. Kai skauda, žmogus negali atlikti kasdienių darbų ir jaustis laimingu. Gyvenimo kokybė visiškai pasikeičia. Todėl dauguma nuo seno kamuoja klausimas – ar įmanoma valdyti skausmą?
Skausmo rūšys
Skausmas būna chroniškas ir trumpalaikis. Pastarasis pasireiškia susižeidus arba staiga sunegalavus. Jis yra aštrus, bet greitai numalšinamas. Chroniškas skausmas kartojasi, trunka ilgai ir jo atsikratyti nelengva. Taip pat skausmas būna paviršinis (sukeliamas odos arba poodinių sluoksnių pažeidimų), somatinis (sukeliamas kaulų, nervų ir kraujagyslių sistemos), vidinis (sukeliamas pažeistų vidaus organų), fantominis (atsiradęs paralyžiavus arba pašalinus galūnes) ir nervinis (sukeliamas nervų šaknų pažeidimų arba susirgimų).
Pasitelkti psichines galias
Skausmą galima malšinti ne tik vaistais, bet ir pasitelkiant psichines galias. Sutelkus dėmesį į skausmą, įmanoma pasiekti puikių rezultatų. Toks gydymas itin naudingas sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Yra keletas dėmesio sutelkimo būdų.
Nukreipti dėmesį į kitą objektą
Šis skausmo valdymo būdas rodo, kokia galinga yra žmogaus psichika. Norint atsikratyti skausmo, reikia nukreipti dėmesį į neskaudamą kūno vietą ir įsivaizduot kaip ji pamažu šyla.
Atsiriboti nuo skausmo
Esant stipriam skausmui būtina nuo jo atsiriboti. Reikia mintyse įsivaizduoti, kai skaudama kūno dalis atsiskiria nuo kūno ir atsiduria kitoje kambario pusėje – skaumas tikrai palengvės.
Padalyti nemalonius simptomus
Pasitelkiant psichines galias galima padalyti nemalonius pojūčius: skausmą, karštį, dilgčiojimą ir pan. Reikia susikoncentruoti į lengviausią iš jų, kuris ilgainiui turėtų užgožti kitus. Pavyzdžiui, jeigu sergate gripu ir labai skauda galvą, varva nosis, pila karštis, reikėtų susikoncentruoti tik į slogą.
Placebo efektas
Jeigu skausmo numalšinti vaistais nėra galimybės, reikėtų įsivaizduoti injekciją, kuri neva apmarina skaudamą vietą. Galima įsivaizduoti ir injekciją vaistų nuo skausmo kuri palengvins nemalonius simptomus. Tai veikia kaip placebo efektas.
Prisiminti praeitį
Galima mąstyti apie ateitį, pavyzdžiui, kaip leisitės su antrąja puse į nuostabią kelionę arba smagiai linksminsitės su draugais. Tikėtina, kad skausmas sumažės, galbūt ir visiškai išnyks.
Giliai kvėpuoti ir medituoti
Skausmą sumažinti galima ne tik pasitelkiant vaizduotę, bet ir giliai kvėpuojant, atpalaiduojant raumenis bei medituojant. Tai ypač tinka patyrusiems sunkias traumas. Bene lengviausia skausmą malšinti pasitelkiant kvėpavimą, (rodyta, kad skausmas trikdo kvėpavimą, todėl sulėtėja kraujotaka ir ima spazmuoti raumenis, o tai sukelia dar didesnį skausmą. Taip pat kovoti su skausmu padeda meditacija. Ją atlikti reikėtų kartojant pasirinktus žodžius daugybę kartų, sutelkiant dėmesį į mantrą ir nukreipiant nuo skausmo. Medituoti patariama vienumoje. Norint išbandyti gydomojo masažo naudą, reikėtų kreiptis į profesionalų masažuotoją.
Skausmo malšinimas medikamentais
Jeigu išbandėte minėtas priemones skausmui malšinti, tačiau jos nepadėjo, tuomet reikėtų vartoti vaistus. Juos paskirti turi gydytojas. Dažniausiai trumpalaikis skausmas išgėrus vaistų nesikartoja. Gydant chronišką skausmą naudinga pasitelkti medikamentinį ir nemedikamentinį gydymą, nes organizmas gali priprasti prie vaistų. Tuomet jie būna neveiksmingi.