Religinės paslaptys ar stebuklai stebuklai – tai Dievo įkvėpti reiškiniai, kurių neįmanoma paaiškinti. Skeptikai nesutinka su tokiu aiškinimu. Jie teigia, kad žmogaus prigimtis esanti tokia, kad žmogus nori tikėti stebuklais. Stebuklai yra tokie patrauklūs, kad šiais keistais reiškiniais neretai susižavi netgi ateistai ir pragmatikai. Nuo pat žmonijos atsiradimo laikų įvairių religijų ir tautų atstovai suvokė, kad yra dalykų, kuriuos padarė Dievas ir kad žmogus jų suvokti nepajėgus. Pastaraisiais metais tokių reiškinių labai pagausėjo. Vieni teigia, kad taip yra dėl grįžtančio dvasingumo, kurį skatina tikrąja to žodžio prasme visuotinė, 24 valandas per parą veikianti žiniasklaida. Kitų teigimu, taip atsitiko dėl artėjančio naujo tūkstantmečio keliamo ažiotažo — visi ėmė tikėtis, kad įžengiant į XXI amžių turi nutikti kažkas nepaprasto. Kad ir kokios būtų priežastys, kai kurie mūsų laikų pranešimai apie stebuklus tiesiog stulbina.
Vienas pirmųjų stebuklų, sulaukusių viso pasaulio žiniasklaidos susidomėjimo, įvyko 1968-ųjų balandį. Zeitune (Egiptas) prasidėjo paslaptingi Mergelės Marijos apsireiškimai. Šie keisti pasirodymai truko daugiau kaip trejus metus, juos savo akimis matė daugiau kaip milijonas žmonių. Dar nesuskaičiuojama daugybė viso pasaulio žmonių pamatė juos per televiziją ir nuotraukose. Netgi pats Egipto diktatorius, pagarsėjęs savo marksistiniais įsitikinimais, prezidentas Naseras apsilankė apsireiškimų vietoje ir išvydo juos savo akimis. Norėdamas įsitikinti, kad tai nėra klastotė ar apgaulė, policija „iššukavo“ visą vietovę aplink Zeituną 95 mylių spinduliu. Policininkai patikrino menkiausius prietaisus, galinčius sukelti įtarimą, tačiau nieko nerado.
Kitas šio tipo fenomenas — netikėtas apsireiškimas — vienas plačiausiai išgarsėjusių šiuolaikinių stebuklų. 1995 m. gruodį Australijoje granito uoloje atsirado Kristaus atvaizdas. Džulianas Vebas, javus auginantis ūkininkas, kurio laukuose yra toji uola, teigė, kad vieną naktį jis pastebėjo šviesos srautą, nukreiptą į kietą akmens paviršių. Kol jis žiūrėjo į apšviestą granitą, jo paviršiuje iš lėto ėmė ryškėti Jėzaus atvaizdas. Vebas nelaiko savęs religingu žmogumi, jis nėra iš tų, kurie reguliariai lanko bažnyčią, tačiau yra įsitikinęs, kad buvo stebuklo liudininkas. Per tų pačių metų šv. Kalėdas iš pačių įvairiausių Teherano (Iranas) vietų buvo gauta gyventojų pranešimų apie tai, kad ant miesto tvorų ir pastolių jie matė pasirodant Kristaus atvaizdą. Nepaisant to, kad dauguma miesto gyventojų yra musulmonai, visi liudininkai buvo įsitikinę, jog matė Jėzaus atvaizdą.
Tačiau šie 1995-ųjų pabaigos pasirodymai tebuvo įžanga gausybės apsireiškimų, nuvilnijusių per visą Žemės rutulį kitais metais. Ant San Francisko bažnyčios stogo pasirodė Mergelė Marija. Įvykio liudininkai tvirtino pajutę nežinia iš kur sklindantį rožių žiedlapių kvapą. Vienoje pietų Australijos bažnyčioje ant vidinės sienos pasirodė Švenčiausiosios Motinos atvaizdas, o po pastatu ištryško gydomojo vandens šaltinis. Bene pats įspūdingiausias apsireiškimas tais metais vyko apie šv. Kalėdas: tris savaites ant Floridoje esančio juodojo stiklo pastato žmonės regėjo Mergelės Marijos atvaizdą. Šį reginį matė beveik pusė milijono žmonių. Nepaisant vietos mokslininkų ir akademikų pastangų, niekas negalėjo paaiškinti, kaip atsirado šis 50 pėdų pločio ir 35 pėdų aukščio atvaizdas.
Stebuklų banga sklido ne tik tarp tradicinių religijų išpažinėjų. Su neįprastais stebuklingais nutikimais susidūrė ir Amerikos čiabuviai. Baltas bizonas jiems, pavyzdžiui, yra nė kiek ne mažesnis įvykis negu didieji krikščionybės stebuklai. Paskutinį XX a. dešimtmetį tris kartus — 1993, 1994 ir 1996 metais — pasaulį išvydo balti bizonų jaunikliai. Prie to dar pridėjus keistas vizijas, kurias matė visoje Amerikoje gerbiami vietos genčių vadai, niekam iš Amerikos čiabuvių nekilo abejonių, kad tūkstantmečio pabaiga religijos požiūriu yra nepaprasta.
Stebuklo svarba labai priklauso nuo žmogaus požiūrio į jį. Mokslininkai ir skeptikai linkę pripažinti tik objektyvią tiesą ir empirinius įrodymus. Tačiau ar tai blogai, jei žmogaus protui nesuvokiamas įvykis sutvirtina kieno nors tikėjimą, padeda ramiai gyventi?