2000 metais JAV pasirodė astronauto Gordono Kuperio, skridusio Mercury 9 kosminiu laivu, memuarai „Tikėjimo šuolis“, kurių paantraštė atskleidžia knygos turinį: „Astronauto kelionė į nežinomybę.“ Tačiau sudomino ne astronauto kelionė į kosmosą ar NASA, kurioje jis dirbo, paslaptys, o nauja jo aistra.
Kartą skraidinęs National Geographic bendradarbius, savo asmeninį lėktuvą jis buvo priverstas nutupdyti nedidelėje saloje Meksikos įlankoje. Lėktuvą apspitę vietiniai gyventojai įtarė, kad atvykėlius domina į piramides panašios kalvos su senoviniais griuvėsiais, artefaktais ir griaučiais.
Sugrįžęs namo jis kreipėsi į Meksikos nacionalinį archeologijos departamentą. Su archeologais „kartu mes vėl pabuvojome griuvėsiuose, apie kuriuos valdžia nieko nežinojo. Galiausiai Meksikos vyriausybė skyrė lėšų archeologiniams kasinėjimams. Griuvėsių amžius pasitvirtino: 3000 metų prieš Kristų“. Paaiškėjo, jog tai olmekų palikimas.
G. Kuperį itin domino tai, kad olmekai yra Centrinės Amerikos civilizacijos pradininkai, sukūrę raštą, skaičiavimuose įvedę nulio sąvoką, pagarsėję inžineriniais sprendimais. Jie sugebėjo milžiniškus bazalto blokus iš akmens skaldyklų nugabenti 70-80 km.
G. Kuperis rašo: „Kasinėjimų vietoje aptikta daugybė hieroglifų, o skulptūros skirstomos į dvi grupes: antgamtinės būtybės ir humanoidai… Mane labiausiai sudomino astronavigacijos simboliai ir formulės, kurios, kaip paaiškėjo vėliau, kai jos įgavo dabartinį pavidalą, – iki šiol naudojamos navigacijoje, taip pat tikslūs žvaigždynų piešiniai. Kai kurie iš jų atrasti tik išradus teleskopą.
G. Kuperis energingai ėmėsi kuo nuodugniau domėtis senovinės civilizacijos palikimu.
„Tai privertė mane susimąstyti: kam jiems astronavgacijos simboliai, jei jie neskraidė į kosmosą? Ar galėjo senovėje šios gilios navigacijos žinios vienu metu ir nepriklausomai vienos nuo kitų atsirasti trijose skirtingose planetos vietose? Jei ne, tai kaip jos iš Egipto pateko į Kietą ir Meksiką? Jei taip, tai čia neapsiėjo be kažkieno pagalbos. Bet kas suteikė tą pagalbą?“ Dar neaišku, ar tos žinios atėjo iš Egipto, o gal iš Atlantidos į Meksiką, o po to į Egiptą?“