Galbūt kada nors teko susidurti su situacija, kai atsikėlus ryte aplinkiniai klausiamu žvilgsniu žiūri į jus lyg bandydami ką nors išsiaiškinti? Vėliau prisipažįsta, kad naktį girdėjo garsiai kalbant arba matė vaikštant. Tvirtinama, kad maždaug kas septintas pasaulio gyventojas turi tam tikrų miego sutrikimų. Lunatikavimas – vienas jų.
Neramus miegas
Kai kas nors miegodamas pradeda tyliai murmėti, juoktis, garsiai kalbėti arba atsikelia iš lovos ir pradeda vaikščioti, kitiems tai dažniausiai kelia juoką. Kalbėjimas per miegus, nors ir neįprastas elgesys miegant, tačiau nelaikomas liga. Lunatikavimas – kur kas rimtesnis ir pavojingesnis miego sutrikimas.
Kalbėjimas per miegus arba lunatikavimas dažniausiai pasireiškia 3-10 metų vaikams, rečiau – suaugusiesiems. Mažamečiai paprastai tai išauga ir sulaukę paauglystės retai kada turi tokių miego sutrikimų. Suaugusiųjų lunatikavimas -kur kas sudėtingesnis procesas, kurio mokslininkai nėra ištyrę iki šiol.
Pastebėta, kad kalbėti arba vaikščioti per miegus labiau linkę vyriškosios lyties atstovai. Tačiau kodėl taip yra – neaišku. Mokslininkus glumina ir faktas, kad pastaruoju metu lunatikuoja vis mažiau žmonių.
Neįmenama mįslė
Stebėdami lunatikuojančius žmones mokslininkai padarė išvadą, kad kalbėjimą per miegus arba lunatikavimą gali lemti aplinkos veiksniai: mityba, alkoholis, psichotropinių medžiagų, vaistų vartojimas ir kt. Toks neramus miegas taip pat gali atsirasti patyrus stresą, karščiuojant arba sergant depresija. Tačiau tai nėra itin tvirti argumentai, kurie visiškai pagrįstų lunatikavimo atsiradimą.
Ilgą laiką manyta, kad kalbėjimas per miegus ir lunatikavimas yra susiję su tuo, ką žmogus sapnuoja. Tačiau paaiškėjus, kad per miegus vaikščioti pradedama dažniausiai dar nepasiekus giliosios miego fazės, o kalbėti – bet kuriame miego etape, ši teorija buvo paneigta. Kai kurie teigia, kad tokius miego sutrikimus lemia užgniaužtos emocijos arba slapti troškimai. Miegant jie iškyla iš pasąmonės ir pasireiškia kalbėjimu arba norų įgyvendinimu – t. y. lunatikavimu. Kiti prieštarauja šiai teorijai ir teigia, kad miego sutrikimai – susikaupusių emocijų bei patirtų įspūdžių atkartojimas.
Bet kuriuo atveju lunatikavimas ir kalbėjimas miegant – menkai ištirta sritis. Iki šiol neaišku, kas vyksta smegenyse, kad miegant žmogus geba atlikti visiškai neįtikėtinus dalykus.
Žmogžudystė miegant?
Apie lunatikuojančius žmones galima išgirsti įvairių istorijų. Vienos priverčia kvatotis, kitos užgniaužia kvapą ir atima amą. Tokia istorija atsitiko ir Kenetui Parksui. Vieną 1987-ųjų vakarą Kenetas kaip įprastai nuėjo miegoti. Jau įmigęs vyras staiga atsikėlė, išėjo į kiemą, sėdo į automobilį ir nuvažiavo pas uošvius. Ši istorija gal ir nebūtų sulaukusi tiek dėmesio, jeigu ne faktas, kad jaunas vyras lunatikuodamas mirtinai peiliu subadė uošvę ir sunkiai sužeidė uošvį. Dar daugiau – po šio užpuolimo jis pats nuvyko į policiją ir prisipažino padaręs nusikaltimą.
Tik tada Kenetas atsipeikėjo, pažvelgė į savo rankas ir išvydo, kad jos kruvinos. Vaikinas nieke neatsiminė… Kenetas mylėjo savo uošvius, o šie žentą švelniai vadindavo mielu milžinu. Kodėl vyras miegodamas už puolė artimuosius, nepavyko išsiaiškinti nei psichiatrams, nei neurologams ir miego specialistams. Jie nustatė kad vyras nesirgo jokia psichine ar neurologine liga tiesiog lunatikavo. Tiesa, teisme Kenetas buvo pripažintas nekaltu. Prisiekusiuosius įtikino tai, kad vyras neturėjo jokio racionalaus motyvo užpulti artimuosius ir policijai prisipažino miegodamas.
Ištirpusi realybė
Kitam vyrukui – Robertui Vudui – lunatikavimas pasireikšdavo periodiškai, maždaug 3 -4 kartus per savaitę, daugiau nei 40 metų. 55 m. kulinaras miegodamas naktimis eidavo į virtuvę ir gamindavo maistą, kurį vėliau suvalgydavo. Jo žmona ilgai nekreipė į tai dėmesio, tačiau prastėjanti Roberto sveikata – jis turėjo skrandžio opą – privertė sunerimti. Ponia Vud buvo įsitikinusi, kad tokį lunatikavimą sutuoktiniui sukelia nuolatinis alkio jausmas. Todėl moteris kreipėsi į specialistus, kad padėtų išgydyti vis grėsmingesniu tampantį miego sutrikimą.
Ne ką mažiau neįtikėtinai skamba ir vienos moters iš Australijos istorija. Pasakojama, kad lunatikuojanti moteris eidavo į lauką, griebdavo pirmą pasitaikiusį vyruką ir su juo mylėdavosi tiesiog gatvėje. Moteris, ko gero, niekada nebūtų sužinojusi apie savo naktinius nuotykius, jeigu ne jos draugas. Kartą prabudęs jis nerado šalia savo mylimosios, todėl išėjo į gatvę ir užtiko ją kito vyro glėbyje. Tik po ilgų psichologinių konsultacijų moteriai pavyko atsikratyti lunatikavimo.
Lunatikai apsėsti dvasių?
Ar teko susidurti su lunatiku? Atmerktos akys, šaltas tarsi stiklinis žvilgsnis, staigūs judesiai, neįprastas balsas ir neaiškūs žodžiai, kurie neturi jokios prasmės arba primena murmėjimą… Nieko keisto, kad anksčiau žmonėms lunatikai keldavo nerimą ir netgi baimę. Viduramžiais tikėta, kad vaikštantys per miegus žmonės turi magiškų galių, kurios ypač sustiprėja esant pilnačiai. Manyta, kad mėnulio šviesa tarsi pažadina tam tikrus ypatingus gebėjimus, ir žmogus gali daryti tai, ko realybėje niekada nepadarytų, pavyzdžiui, vaikščioti stogais arba iššokti pro langą. Tokie žmonės stebino ir netgi gąsdino dievobaimingus aplinkinius.
Šiuolaikinis mokslas paneigė šią teoriją. Mokslininkai vaikščiojimą arba kalbėjimą per miegus aiškina kaip smegenų veiklos sutrikimą. Tačiau kodėl vieni miega ramiai, o kiti lunatikuoja, paaiškinti kol kas niekas negali.
Įdomybės
1. 20-40 % suaugusiųjų nepaisant metų laiko kasmet susiduria su nemiga.
2. JAV miego sutrikimų gydymas kasmet atsieina daugiau nei 42 bilijonus litų.
3. Manoma, kad pasaulyje apie 2 mln. vaikų kenčia nuo įvairių miego sutrikimų.
4. Tie, kurie itin mėgsta gėrimus su kofeinu, turėtų jų vartoti mažiau. Antraip 33 % padidėja tikimybė susirgti miego apnėja – sutrikimu, kai miegant nutrūksta ir vėl atsiranda kvėpavimas.
5. Vyrai du kartus dažniau negu moterys vairuodami užmiega.
6. Nereguliarus miegas – kai miegama per mažai (apie 6 val.) arba per ilgai (daugiau nei 9 val.) – trumpina gyvenimą. Idealus miego laikas – 7-8 valandos.
7. Statistika rodo, kad net 7 iš 10 amerikiečių turi miego sutrikimų, tačiau netgi 40 mln. jie nėra diagnozuoti.
8. Kalbėjimas per miegus – nepavojingas. Nustatyta, kad dažniausiai tai trunka vos 30 sek. Beje, per naktį miegantis kalbėtojas gali prabilti ne kartą.
9. Manoma, kad lunatikuoja maždaug 10 % pasaulio suaugusiųjų.
10. Lunatikuoti gali ne tik žmonės, bet ir gyvūnai.